Historia kamienicy

widok3

Numer 67 – od wieków intrygujący

Poznański Stary Rynek – trzeci co do wielkości rynek w Polsce i jeden z największych w Europie. Piękny, renesansowy ratusz, miejska waga i słynne koziołki otoczone historycznymi pierzejami, a na każdej z nich barwne pałace i kamienice, które pamiętają niejedną melodię z przeszłości. To właśnie w jednej z nich – na tyłach Rynku – mieści się Melody Hostel.

Nasza kamienica (numer 67) powstała w XVIII w. i była jednym z kwiatów handlowego rozkwitu Poznania. Dziś to hostel, ale na początku XX w. znajdował się tu słynny dom towarowy Kajetana Ignatowicza, gdzie oprócz sklepów swoje miejsce znalazły także cukiernia, zakład fotograficzny oraz… gabinet śmiechu! Wszystko to zamknięte w niegdyś jednym z najnowocześniejszych budynków w tej części miasta – pod numerem 67 można było zobaczyć cuda techniki jak telefon oraz małą elektrownię, która zapewniała oświetlenie witryn sklepowych!

Dalsze losy kamienicy wiążą się ze słynną żydowską rodziną Tietz, w której ręce trafiła w latach 30-tych XX wieku. To nie byle kto – ten ród przedsiębiorców otworzył pierwszy w historii Niemiec sklep wielobranżowy oraz sieć handlową, znaną później jako Hertie. To właśnie jej założyciel, Georg, zainwestował w poznańskie nieruchomości. Burzliwe czasy wojny pozbawiły Tietzów ich niemieckich dóbr, ale bogactwa w Polsce pozostały w ich rękach aż do początku XXI w.

Również w czasach PRL numer 67 skrywał nietypowe miejsce. Zdominowany wówczas przez banki i urzędy poznański rynek nie gromadził życia towarzyskiego tak, jak robi to dziś. W tym biznesowym centrum wyjątkiem była właśnie nasza kamienica, w której mieściła się bardzo popularna herbaciarnia.

Dziś zapach herbaty wciąż się tu unosi, a wraz z nim nieodłączna melodia kolorowych pomieszczeń. Ostatni rozdział historii kamienicy numer 67 pisany jest od maja 2009 roku. Ten rozdział nazywa się Melody Hostel – teraz i Ty możesz zapisać w nim swoją własną historię…

Melody Hostel w Poznaniu – nastroimy Cię pozytywnie!